Periodontologia jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem chorób dziąseł i pozostałych tkanek otaczających zęby czyli przyzębia.
Jakie są główne objawy tych chorób?
- krwawienie i wrażliwość dziąseł przy szczotkowaniu lub nitkowaniu,
- obecność osadów bakteryjnych lub kamienia nazębnego.
- nieświeży oddech lub niesmak w ustach.
Powyższe cechy charakteryzują zapalenie dziąseł. Jeżeli dodatkowo zaobserwujemy:
- zanik dziąseł i odsłanianie się szyjek zębowych,
- ruchomość, przechylanie się zębów lub pojawianie się szpar między nimi,
- wysięk ropny z kieszonek dziąsłowych,
to stan chorobowy jest bardziej zaawansowany, obejmuje tkanki położone głębiej pod dziąsłami i nazywany jest zapaleniem przyzębia.
Wykrycie wyżej opisanych cech chorobowych nie sprawia kłopotów, skąd w takim razie tak częste występowanie chorób przyzębia (potocznie: parodontozy)?
Choroby przyzębia są procesami o charakterze przewlekłym, trwają miesiącami, latami a nawet przez dziesiątki lat. Charakterystyczne objawy pojawiają się początkowo tylko w określonych miejscach a ich nasilenie jest niewielkie. Łatwo można się do nich przyzwyczaić, uznać je za coś normalnego.
Często słyszymy z ust pacjentów: “Unikam szczotkowania tych zębów, gdyż wtedy dziąsła mi krwawią“. Jest to największe nieporozumienie związane z chorobami przyzębia, gdyż faktyczną przyczyną problemów jest właśnie nieumiejętne, nieskuteczne oczyszczanie zębów i dziąseł, które wywołało stan zapalny (dziąsła starają się bronić przed drobnoustrojami).
Objawami tego stanu zapalnego jest obrzęk, skłonność do krwawień i wrażliwość dziąseł. Subiektywne zmniejszenie objawu krwawienia związane z omijaniem chorych miejsc podczas szczotkowania jest bardzo złudne, gdyż nie usuwa przyczyny zaistnienia choroby.
Brak fachowej porady i właściwego leczenia na tym etapie, tolerowanie zapalenia dziąseł może doprowadzić z czasem do przeniesienia się procesu chorobowego w głąb do kości, której zanik jest przyczyną rozchwiania i groźby utraty zębów.
Leczenie zaawansowanych zaników przyzębia jest naturalnie o wiele trudniejsze niż zmian powierzchownych, stąd tak ważne jest wczesne podjęcie leczenia, a jeszcze ważniejsze zapobieganie czyli profilaktyka chorób przyzębia.
Na czym polega i jak przebiega leczenie chorób przyzębia?
Chroniczne zapalenie przyzębia (periodontitis)
Profesjonalna higienizacja, czyli dokładne oczyszczenie zębów z kamienia naddziąsłowego i tego groźniejszego, poddziąsłowego, jak również wygładzenie powierzchni korzeni (root planing) jest podstawowym i jednocześnie niezbędnym warunkiem skutecznego leczenia chorób przyzębia.
Metoda leczenia jest uzależniona od stopnia zaawansowania procesu chorobowego. W jego ocenie, oprócz badania wzrokowego zewnętrznego stanu dziąseł, bada się głębokość kieszeni przyzębnych i wykonuje zdjęcia rentgenowskie, które pozwalają na ocenę stanu kości.
Czynnikiem wywołującym olbrzymią większość chorób przyzębia są bakterie rozwijające się na zębach i dziąsłach, dlatego na wstępie leczenia najważniejsza jest profesjonalna higienizacja, której elementem jest skuteczne oczyszczenie zębów z kamienia zwane scalingiem.
W przypadkach bardziej zaawansowanych, trudniej poddających się leczeniu z powodu występowania głębokich kieszeni, wykonywane są zabiegi zwane kiretażami, których głównym celem jest trwała likwidacja stanu zapalnego.
Osiągnięciem ostatnich lat w leczeniu zaawansowanych chorób przyzębia są zabiegi pozwalające na odtworzenie zanikłej kości. Ma to znaczenie, gdy mimo wyleczenia stanów zapalnych w kieszonkach dziąsłowych, zęby są ciągle niestabilne i rozchwiane.
W przypadkach wyjątkowo zaniedbanych, gdy rozchwianie zębów jest już znaczne, uciążliwą ruchomość zębów likwiduje się zabiegiem zwanym szynowaniem.
Periodontologia:
- leczenie chorób przyzębia,
- zabiegi z zakresu chirurgii periodontologicznej.