CENTRUM MEDYCZNE: 75 734 68 68
STOMATOLOGIA: Legnica: 76 856 41 48 | Wrocław 71 337 33 36 | Bolesławiec 75 734 68 68 | Zgorzelec 75 773 94 04

Dlaczego warto leczyć zęby?

IMG 4557

Dlaczego warto leczyć zęby?

To może wyglądać jak koszmar. Mamy pewne plany, wyjazd, szkolenie, wakacje, czy zbliżające się święta – przygotowania w pełni, na nic nie starcza czasu, a tu odzywa nie nasz stary nieprzyjaciel – świdrujący ból zęba. Nie wiadomo dlaczego, niby uzębienie w porządku, ale boli! Łykamy tabletkę albo dwie i … nadal boli.

Inny scenariusz może być nawet gorszy, jeśli ból dopadnie nas w drodze do mieszkającej na drugim krańcu Polski rodziny. Wtedy mamy wybór: albo staramy się ból przeczekać, albo rzucamy wszystkie zajęcia i rujnując swe plany szukamy stomatologa. Lepiej zabezpieczyć siebie i bliskich przed tego rodzaju wątpliwymi atrakcjami i koniecznie odwiedzić przychodnię, gdzie lekarz może nam pomóc zanim zaboli nas ząb.
Nasze gabinety stomatologiczne odpowiadają standardom światowym. Jednak postępowi technologii muszą towarzyszyć zmiany myślenia pacjenta. Statystyczny Polak powinien pokonać swój strach towarzyszący wizytom u dentysty. Teraz leczenie odbywa się na wygodnych fotelach w pozycji półleżącej, co umożliwia pacjentowi zrelaksowanie się. Lekarz posługuje się nowoczesną, szybkoobrotową wiertarką turbinową oraz ultrafioletową lampą do utwardzania wypełnień. Pracuje on z wysoce wykwalifikowaną asystentką, co znacznie poprawia jakość pracy lekarza i skraca czas wizyty. Pacjenci znieczulani są do leczenia w stomatologii zachowawczej i protetyce, a więc nie tylko do zabiegów chirurgicznych. Nasze gabinety wyposażone są również w lasery oraz urządzenia do abrazyjnego oczyszczania ubytków bez konieczności borowania. Materiały w stomatologii zachowawczej znacznie różnią się od dawniej stosowanych. Współczesne wypełnienia (plomby) chemo- i światłoutwardzalne są znacznie trwalsze i dobrane kolorystycznie do naturalnych zębów.

Dlaczego powinniśmy leczyć zęby?
Przede wszystkim dlatego, że istnieje ścisły związek między chorobami zębów, a ogólnym stanem zdrowia. Otóż zaniedbane zęby (również mleczne) są źródłem zakażeń ogniskowych. Są to stany, które mogą umiejscowić się w mięśniu sercowym, tęczówce oka, nerkach, jajnikach, a więc narządach znacznie oddalonych od zębów powodując groźne powikłania. Takimi ogniskami w jamie ustnej są ropnie przyzębne, pozostawione korzenie zębów, zęby ze zgorzelą miazgi, zęby zatrzymane i trudno wyrzynające się. Oprócz zmian w narządach obwodowych takie ogniska zapalne wpływają na pogorszenia samopoczucia, bezsenność, spadek odporności organizmu i bóle głowy.

Próchnica.
Próchnica zębów jest patologicznym procesem, który prowadzi do odwapnienia i rozpadu tkanek zęba. Do powstania i rozwoju próchnicy przyczyniają się bakterie, nieodpowiednia higiena jamy ustnej, niewłaściwe odżywianie, a także uwarunkowania genetyczne. Jeżeli na powierzchni zęba pojawi się matowa, biała plama to oznacza, że rozpoczął się proces demineralizacji w szkliwie. Zaniedbany, postępuje w głąb tkanek zęba. Powstaje wtedy ubytek (dziura). Jeżeli bakteria atakuje ząb dalej dochodzi do stanu zapalnego miazgi. Stąd dolegliwości bólowe z jakimi zgłaszają się pacjenci. Chory ząb reaguje na różne sposoby:

  • Ząb reaguje tylko na zimno – może to być nadwrażliwość szkliwa np. przy obniżonych szyjkach zębów.
  • Ząb boli kiedy jemy lub pijemy coś zimnego, słodkiego lub ciepłego – świadczy to o ubytku próchniczym. Im jest on głębszy tym dotkliwsze są reakcje.
  • Ząb boli samoistnie – choroba próchnicowa zbliżyła się do miazgi lub ją zaatakowała. Gdy ból jest pulsujący świadczy to o zapaleniu miazgi, gdy jest stały i bardzo silny – o zgorzeli.
  • Ząb jest wrażliwy na nagryzanie, opukiwanie – świadczy to o zapaleniu ozębnej, tkanki już poza wierzchołkiem zęba. A gdy ulgę przynoszą zimne okłady to rozwinął się już proces ropny.

Leczenie próchnicy polega na usunięciu zmienionych tkanek zęba i założeniu wypełnienia. Zabieg taki odbywa się w znieczuleniu. Po oczyszczeniu na dno ubytku zakłada się podkład. Podkłady mają działanie bakteriobójcze i chronią miazgę przed substancjami drażniącymi pochodzącymi z wypełnień kompozytowych. Nowoczesne podkłady zawierają preparaty wapniowe. Właściwe wypełnienia to najczęściej kompozyty. Stosuje się też materiały zwane glasjonomerami. Współczesne kompozyty występują jako chemo- i światłoutwardzalne. Te pierwsze twardnieją po zmieszaniu ze sobą dwóch składników. Światłoutwardzalne wiążą po naświetleniu specjalną lampą światłoutwardzalną. Są to kompozyty najnowszej generacji o wysokich właściwościach estetycznych.

Wspaniale nadają się zarówno do leczenia ubytków zębowych jak i zabiegów kosmetycznych. Przy ich pomocy można zmienić kształt zębów, kolor, zamknąć szparę między zębami, odbudować złamany ząb. Stosowanie kompozytów w leczeniu zachowawczym pozwala oszczędnie opracować ubytek. Są one także dużo trwalsze i nie wymagają tak częstej wymiany jak dotychczasowe wypełnienia. Glasjonomery są to materiały chemoutwardzalne. Dzięki swoim właściwościom uwalniania fluoru znajdują szerokie zastosowanie w leczeniu zachowawczym próchnicy. Hamują rozwój bakterii, działają remineralizująco na twarde tkanki zęba i likwidują nadwrażliwość leczonych zębów.
Aby ubytek zęba wypełnić, trzeba go wcześniej odpowiednio oczyścić i ukształtować, żeby wypełnienie nie wypadło np. razem z gumą do żucia. Do tego celu służą znane wszystkim i nielubiane wiertarki stomatologiczne. My możemy zaoferować Państwu inną nowoczesną metodę opracowania ubytków próchniczych przy pomocy piaskarki stomatologicznej. Jest to metoda bez użycia wiertła. Piaskarka jest to nowoczesne urządzenie do opracowania ubytków zębowych. Wykorzystuje się tutaj tlenek glinu i wysokie ciśnienie. Pozwala to, w niektórych przypadkach, uniknąć całkowicie użycia wiertarki stomatologicznej i przykrych doznań z tym związanych, a więc bólu, wibracji, przykrego zapachu, nacisku na ząb. Opracowanie ubytków taką metodą abrazyjną ma mnóstwo zalet także dla zębów. Tkanki twarde nie są przegrzane, nie pojawiają się mikropęknięcia, przebarwianie wypełnień, wypełnienie lepiej przylega do zęba, co oznacza jego dłuższą wytrzymałość. Na pewno przy pomocy tej metody najlepiej przygotowuje się bruzdy zębów trzonowych przed lakowaniem i bolesne ubytki przyszyjkowe. Aby jednak bez wiertła dobrze opracować głębszy ubytek próchnicowy używane są specjalne żele. To preparaty stomatologiczne na bazie podchlorynu sodu działające selektywnie na zębinę zmienioną próchnicowo. Oznacza to, że środek aplikuje się na chorą tkankę. Pod jego wpływem zębina staje się miękka, tak że stomatolog może ją bez trudu zeskrobać specjalnymi przyrządami. Zabieg jest bezbolesny. Metoda ta została opracowana w połączeniu z zastosowaniem glasjonomera do wypełnienia ubytków, choć z powodzeniem można stosować także bardziej kosmetyczne kompozyty.
Nie leczona próchnica, tzn. pogłębiający się ubytek zęba, doprowadza do stanu zapalnego miazgi. Taką chorą miazgę trzeba z zęba usunąć. Można ją najpierw zatruć specjalnym środkiem, choć najlepiej, szybciej i skuteczniej usunąć ją w znieczuleniu. Można wtedy taki zabieg wykonać na jednej wizycie. Leczenie kanałowe (endodontyczne) jest to jeden z najtrudniejszych zabiegów w stomatologii. Wymaga dokładnej diagnostyki i kontroli radiologicznej (zdjęcia rtg). Kanały są bardzo wąskie, czasem mocno zakrzywione. Ale dzięki nowoczesnym narzędziom można je dokładnie oczyścić i wypełnić trwale specjalnymi pastami. Nie leczony stan zapalny miazgi może doprowadzić do martwicy zgorzeli lub objąć ozębną już poza wierzchołkiem korzenia zęba, a także kość i okostną wyrostka zębodołowego. Takie zęby również można leczyć. Najczęściej jednak nie na jednej wizycie. Posługujemy się wtedy nie tylko środkami farmakologicznymi (lekami wprowadzonymi do kanałów), ale także pomocą służy laser Yag-Nd (jagowo- neodymowy). Przy pomocy takiego lasera, przeprowadza się sterylizację kanałów tak, że są one pozbawione chorobotwórczych bakterii. Jest to najskuteczniejsza metoda pozwalająca na uratowanie nawet zagrożonych usunięciem zębów. Leczenie kanałowe wspomaga się także laserem biostymulacyjnym. Jest to kilkuminutowy zabieg. Światło ustawia się w okolicy wierzchołka zęba. Promieniowa wiązka lasera pobudza regenerację tkanek. Przez to zmniejsza się dolegliwości bólowe i skraca się proces gojenia. Współczesne gabinety stomatologiczne nie mogą się już obejść bez aparatów do radiowizjografii cyfrowej. Dzięki niskiej dawce promieniowania, można w trakcie leczenia kanałowego wykonać u jednego pacjenta nawet kilka zdjęć rentgenowskich i mieć pewność, że wszystkie zabiegi są wykonane rzetelnie. Bardzo ważne jest również w radiowizjografii natychmiastowe uzyskanie obrazu radiologicznego. Każdy pacjent powinien raz na kilka lat mieć zrobione zdjęcie wszystkich zębów tzw. zdjęcie pantomograficzne. Jest to rodzaj zdjęcia warstwowego, wykonanego przy pomocy specjalnej aparatury – odontoramy, której ze względu na wysoką cenę wciąż nie ma tak wiele w Polsce. Zdjęcie pantomograficzne, daje możliwość stomatologowi przeprowadzenie bardzo wnikliwego badania stanu zdrowia jamy ustnej pacjenta, kości i stawów skroniowo–żuchwowych. Zdjęcie takie pokaże wszystkie ukryte ogniska zapalne, nie dające jeszcze dolegliwości bólowych, a stanowiące już zagrożenie dla ogólnego stanu zdrowia. Będą to np. ziarniczaki, torbiele, nieprawidłowo przeleczone kanały w zębach martwych, zęby dodatkowe, itp.
Każdy rodzic powinien dbać także o zęby mleczne swojego malucha, przynajmniej tak troskliwie jak o stałe uzębienie. Zęby mleczne psują się bardzo wcześnie. Proces ten przebiega gwałtownie wywołując ostry ból, podwyższoną temperaturę i złe samopoczucie dziecka. Nie leczenie doprowadzi do uszkodzenia zawiązków zębów stałych. Duży wpływ na uzębienie dzieci ma odpowiednia dieta i przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej. Powinno się ograniczać dzieciom spożywanie słodyczy i uczyć, że po słodkich posiłkach trzeba umyć zęby. Mycie rozpoczyna się gdy dziecko nie ma jeszcze zębów. Przeciera się dziąsła gazą nawiniętą na palec, zwilżoną wodą. Gdy pojawią się zęby powinno rozpocząć się szczotkowanie, początkowo w formie zabawy bez użycia pasty. Gdy maluch pod okiem rodziców radzi sobie coraz lepiej ze szczoteczką, można wprowadzić pasty, początkowo bez fluoru a ok. 3 roku życia z fluorem. Gdy dziecko skończy 2 lata rodzic powinien przyprowadzić je do gabinetu stomatologicznego. Ważne jest by ta wizyta nie kojarzyła się z bólem i łzami.

Warto więc odwiedzić stomatologa, gdy w buzi malucha nie dzieje się nic złego. W celu zabezpieczenia zębów dziecka stosuje się zabiegi jak: lakierowanie, lakowanie lub fluoryzację. Lakierowanie to zabieg pokrycia powierzchni zębów zdrowych i dokładnie oczyszczonych preparatami zawierającymi fluor. Trzeba go powtarzać co 6 miesięcy. Lakowanie – naturalne zagłębienia i bruzdy pokrywa się specjalnymi preparatami (kompozyty w formie płynnej). Najczęściej lakuje się pierwsze zęby trzonowe (szóstki). Muszą one być wcześniej odpowiednio przygotowane. Najlepiej do tego służą piaskarki. Dają możliwość dokładnego i szybkiego oczyszczenia zagłębień i bruzd. Fluoryzacja – odbywa się w gabinecie stomatologicznym. Dziecko dostaje do ust specjalną łyżkę nazębną, do której aplikuje się preparaty zawierające fluor (najczęściej w postaci pianki). Zabiegi te znacznie obniżają ryzyko wystąpienia próchnicy.
Ze względu na zdrowie swoich pociech i własne, warto przemóc niechęć i strach przed wizytą u stomatologa, a na pewno ominą nas niemiłe niespodzianki w najmniej oczekiwanym przez nas momencie.

Serdecznie zapraszamy do naszych Przychodni „STOMADENT”

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close